SOSYAL SORUMLULUK > Asya Ekspedisyonu

 1983 yılından bu yana Anadolu başta olmak üzere dünyanın farklı köşelerinde doğa, coğrafya, fotoğraf ve belgesel çalışmalarına imza atan Cemal Gülas, bu kez Asya Ekspedisyonu isimli farklı bir proje için Türkiye Petrolleri’nin desteği ile yola çıktı. 09-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye Petrolleri’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında yola çıkan Asya Ekspedisyonu ile kongrenin tanıtımına dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinin yarısından fazlasına ev sahipliği yapan Asya kıtasından başlanacak.

Asya Ekspedisyonu projesi; Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran İstanbul Boğazı’ndan Asya ve Amerika kıtalarını birbirinden ayıran Bering Boğazı'na  gerçekleşecek uzun soluklu bir yolculuk olacak. Yaklaşık 18 ay sürecek ve 40 bin km yol  kat edilecek bu zorlu yolculukta ekip üyeleri gittikleri ülkelerin Dünya Petrol Kongresi Milli Komite Başkanlarını ziyaret ederek 22. Dünya Petrol Kongresi’ne davet edecek.

Asya Ekspedisyonu projesi ile 22. Dünya Petrol Kongresi’ne özel bir sinema filmi hazırlanacak ve yakın coğrafyamızın sahip olduğu kültürel ve doğal değerler sinematografik bir dil ile tanıtılacaktır.

Yolculuk boyunca İstanbul Boğazı'ndan hareketle Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya, Çin, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve İran’ı ziyaret edecek ekip milyonlarca kişinin Asya coğrafyası ile Anadolu’nun ortak mirasına tanıklık etmesine aracılık edecek.

www.asyaekspedisyonu.com sayfasında yer alan Canlı Takip linkiyle ekibin yaşadığı büyük maceraya sizler de ortak olabilir, Asya’nın nefes kesen büyüleyici güzelliğini günün her saati keşfe çıkabilirsiniz.